PrestaShop i Poczta Polska – jak je połączyć, by móc sprawnie nadawać przesyłki

Choć Poczta Polska może nie cieszy się najlepszą opinią, to jednak ma w swoim portfolio kilka usług, dla których poziom realizacji, w zakresie obsługi szeroko rozumianego e-commerce, stoi na całkiem przyzwoitym poziomie. Jedną z nich jest (oczywiście w naszej subiektywnej opinii), kurier pocztowy – Pocztex.

Oferta Pocztexu jest dość atrakcyjna, począwszy od ceny, przez sprawność obsługi, a skończywszy na (mimo wszelkich głosów mówiących, że jest inaczej), pewnej renomie i zaufaniu do tego przewoźnika wśród klientów.

Pocztex – dobry wybór na start sklepu

Ceny oferowane początkującym przedsiębiorcom są jednymi z atrakcyjniejszych (a przynajmniej były dla nas takie, gdy porównywaliśmy je m.in. z DPD, GLS-em czy DHL-em, które na dodatek, zamiast normalnej umowy typu “płacisz tyle, ile wysyłasz”, proponowały jedynie swego rodzaju abonament na konkretną ilość przesyłek, opłacany od razu z góry + ewentualna dopłata za nadmiarowe przesyłki). Z całą pewnością też po zwiększeniu miesięcznego wolumenu przesyłek można liczyć na jeszcze większą obniżkę cen. Do tego dochodzi bezpłatny odbiór przesyłek już od jednej sztuki (w usłudze Pocztex 24; w przypadku Pocztex48 dopłacamy drobną kwotę w nieco wyższej cenie przesyłki niż w przypadku takiej, która jest nadawana samodzielnie w urzędzie pocztowym).

pocztex - kurier poczty polskiej

Pocztexem możemy nadawać zarówno małe przesyłeczki, jak i wielkie paki…

Wszystko to sprawia, że taki sposób dostarczania paczek do klientów może być chętnie wybierany przez początkujących sprzedawców internetowych, którzy zapewne w wielu przypadkach posiadają e-sklep zbudowany w oparciu o bezpłatne (choć to nie do końca prawda, ale o tym napiszemy innym razem) oprogramowanie PrestaShop.

Prestashop i Poczta Polska

W tym miejscu pojawia się pewien mały problem, który pewnie nie będzie widoczny na początku, jednak z czasem może znacząco utrudniać obsługę przesyłek – chodzi o sprawne przekazywanie danych do nadawczego systemu Poczty, E-nadawcy. PrestaShop nie posiada wbudowanego żadnego mechanizmu, który potrafiłby wysyłać dane adresowe z danego zamówienia do E-nadawcy. W związku z tym sprzedawca internetowy ma dwa wyjścia: ręczne wprowadzanie danych poszczególnych paczek (a wyobraźmy sobie, że jest ich np. 50) albo skorzystanie z dodatkowego, płatnego modułu.

e-nadawca - poczta polska

E-nadawca – technologiczny potworek…ale z drugiej strony można cieszyć się, że w ogóle jest…

Nie mamy zbyt wielkich doświadczeń w kwestii korzystania z modułów obsługujących przesyłki pocztowe – było nam dane widzieć na własne oczy tylko jeden, jednak przypuszczamy, że jest on dość reprezentatywny, jeśli chodzi o ogólną wygodę użytkowania i możliwości. Co zatem mamy mu do zarzucenia? Oprócz tego, że nie należał do czołówki, jeśli chodzi o łatwość obsługi, to brakowało w nim istotnej funkcji – nie pozwalał na masowe nadawanie przesyłek. Fakt, wszystkie dane adresowe były wysyłane do E-nadawcy za pomocą kilku kliknięć, bez konieczności ich przepisywania, ale trzeba było to robić dla każdego zamówienia oddzielnie. A co, jeśli tych jest kilkadziesiąt? Lub więcej? No i pozostaje jeszcze kwestia konieczności zapłacenia za moduł, co, wobec częstego udostępniania przez inne firmy kurierskie darmowych rozwiązań, przeznaczonych dla PrestaShopa, wygląda po prostu słabo. Zgadzamy się, kwota rzędu 200-300 zł nie powala na kolana, ale skoro inni mogą mieć coś za darmo, to dlaczego nie mielibyśmy przynależeć do tej grupy?

Długo szukaliśmy rozwiązania, które pozwoliłoby na łatwe, masowe nadawanie przesyłek ze sklepu opartego o PrestaShop. Na szczęście w końcu trafiliśmy na darmowe rozwiązanie – managera zamówień Furgonetka Biznes, działającego w formie webowej aplikacji.

Furgonetka Biznes – sposób na nadawanie przesyłek pocztowych ze sklepu PrestaShop

Furgonetka Biznes jest w pewnych aspektach działania podobna do innego rozwiązania, obecnego na naszym rynku od dłuższego czasu – Baselinkera. Nie ma ona, co prawda, aż tylu funkcji, co Baselinker, ale w tym momencie było to nieistotne – chodziło nam o coś, co będzie darmowe i pozwoli na sprawne nadawanie przesyłek pocztowych. Furgonetka Biznes spełnia oba te wymogi…przynajmniej od niedawna.

furgonetka biznes

Furgonetka Biznes pozwala na przesyłanie danych wysyłkowych ze sklepu Prestashop do E-nadawcy

Walczyliśmy (i zapewne nie tylko my) przez jakiś czas, by zespół Furgonetki naprawił błędy, które mocno utrudniały korzystanie z tego systemu w sposób przyjazny dla klienta (nie będziemy wchodzić w szczegóły – dość rzec, że gdyby niczego nie naprawiono, to kupujący w momencie nadania do niego przysyłki otrzymywałby 3 identyczne maile z informacją o wysyłce; przyznacie, że taki spam wygląda mało profesjonalnie, prawda?). Na szczęście błędy zostały naprawione, dzięki czemu otrzymaliśmy wygodne narzędzie do zarządzania zamówieniami i przesyłkami z naszego sklepu (lub sklepów) internetowego.

No dobrze, ale w jaki sposób łączą się tutaj ze sobą PrestaShop i E-nadawca?

Furgonetka Biznes pozwala zdefiniować jako źródło sprzedaży sklep działający na PrestaShopie – służy do tego niewielki moduł o wdzięcznej nazwie “Spinacz”. Od momentu, gdy dokonamy integracji (która jest banalnie prosta – wystarczy zainstalować w swoim sklepie rzeczony moduł, a następnie podać w nim dane logowania do naszego konta Furgonetka Biznes), wszystkie zamówienia, złożone na naszej stronie, będą trafiały do panelu Furgonetki. Gdy podamy tam nasze dane logowania do systemu Poczty Polskiej, będziemy mogli za pomocą kilku kliknięć przekazać niezbędne informacje z wybranych zamówień do E-nadawcy. Dzięki temu wszystkie dane adresowe, potrzebne do prawidłowego doręczenia przesyłek, zostaną przekazane do systemu Poczty, a my będziemy mogli pobrać i wydrukować etykiety adresowe, potrzebne do wysłania paczek.

I co, proste? Proste. I darmowe…choć tylko do ilości 2400 zamówień miesięcznie. Przypuszczamy jednak, że sprzedawcy, których sklep przekroczy tę ilość, będą w stanie zapłacić co nieco za możliwość korzystania z Furgonetki Biznes.

prestashop i poczta polska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *