Czy strona internetowa musi być droga?

W dobie, gdy internet stał się czwartym, w dodatku najbardziej wiodącym medium, spychającym na boczny tor pozostałe (prasę, radio, telewizję), obecność w sieci jest w zasadzie obowiązkowa, jeśli chcemy trafić z czymś (produktem, opinią, dziełem lub “dziełem” sztuki) do szerszej grupy odbiorców. W przeciwnym wypadku narażamy się na wykluczenie oraz odcięcie od ogromnego potencjału, dawanego nam przez dostęp do sieci. O ile jednak jeszcze jakiś czas temu owa obecność wymagała zaangażowania bardzo dużych środków, o tyle dziś, przede wszystkim dzięki postępującemu rozwojowi technologii, własną stronę internetową może mieć praktycznie każdy. I to bardzo niewielkim kosztem.

Oczywiście żeby nie popadać w skrajności – jeśli ktoś potrzebuje bardzo rozbudowanego serwisu, oferującego specjalistyczne funkcje oraz zintegrowanego z różnymi zewnętrznymi mechanizmami, to wówczas skorzystanie z usług specjalistów (dodajmy – raczej drogich) będzie konieczne. Jednak gdy zależy nam na prostej stronie internetowej, takiej jak firmowa wizytówka, blog z podstawowymi funkcjami czy też niewielki sklep internetowy, to całość jesteśmy w stanie przygotować niemal w 100% sami, z ewentualną małą pomocą fachowca…lub nieco bardziej czasochłonną pomocą “wujka Google”. Nie dajmy sobie wmówić, że wykonanie nieskomplikowanych witryn internetowych wymaga ogromnego nakładu czasu, sił i środków. A jeśli otrzymujemy takie informacje od programisty, z którym przyszło nam współpracować, to najprawdopodobniej próbuje on zarobić na naszej naiwności i niewiedzy. I choć niektórzy nie widzieliby w tym nic złego, to akurat nam takie podejście się nie podoba. Oczywiście, w świecie nie ma nic za darmo, ale naszym zdaniem należy traktować osoby pragnące skorzystać z czyichś usług po partnersku i z szacunkiem, a nie jako worki z pieniędzmi, które mamy zamiar opróżnić do cna.

Odpowiadając zatem na pytanie, zawarte w tytule tego wpisu – nie, strona internetowa wcale nie musi być droga. Pamiętajmy o tym, gdy będziemy decydowali się na skorzystanie z usługi stworzenie witryny internetowej. A jeśli mamy duszę majsterkowicza, ale jesteśmy dopiero na początku drogi, to poczytajmy co nieco o WordPressie – najpopularniejszym na świecie CMS-ie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *